ارایه روشی برای تولید نانوساختارهای سرامیکی با کاربرد در مهندسی بافت
به گزارش گروه علمی ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، این محققان به منظور افزایش استحکام مواد سرامیکی کاربردی، در این روش استفاده از نانوذرات در مهندسی بافت را پیشنهاد کرده اند که در کنار افزایش استحکام مورد نیاز، زیست تخریب پذیری مواد کاشتنی را نیز بهبود می بخشد.

فورستریت یکی از سرامیک های زیستی نوین مورد استفاده در مهندسی بافت به ویژه بافت استخوانی است. نانوذرات فورستریت زیست فعال است و به بافت استخوانی طبیعی کمک می کند با هدایت سلول استخوانی صدمات وارده را ترمیم کند.

در این پژوهش به مطالعه مکانیزم های افزایش استحکام مکانیکی و بهبود خواص زیستی این ماده پرداخته شده است. به این منظور نانوذرات فورستریت با ابعاد کوچکتر از ۵۰ نانومتر برای ساخت داربست استخوانی مورد استفاده قرار گرفته است.

روش پیشنهاد شده در تولید داربست استخوانی، روش زینتر یا پخت دو مرحله ای با کنترل و برنامه ریزی زمان ماندگاری دمایی است که علاوه بر افزایش استحکام مکانیکی در این ساختار، خصوصیات زیست فعالی و زیست تخریب پذیری آن را نیز بهبود دهد.

این تحقیق با همکاری مهندس سیدمهدی میرهادی مربی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا، دکتر امیرعباس نوربخش عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا، مهندس نجمه لطفیان و مهندس بهنام حسینی انجام شده است.

نتایج این تحقیق در مجله Ceramics International منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*